Muzeum prezentuje historię powstania bursztynu, jego właściwości, pozyskiwanie oraz obróbkę na przestrzeni dziejów. W obiekcie znajduje się ponad tysiąc eksponatów: unikatowa kolekcja okazów przyrodniczych - bezcenny zbiór naturalnych form bursztynu, w tym ogromnych brył, inkluzji zwierzęcych i roślinnych, wyszukanych odmian barwnych oraz najpiękniejsze przedmioty wykonane z tego surowca.
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI: https://muzeumgdansk.pl/deklaracja-dostepnosci/
KONTAKT DO KOORDYNATORKI DOSTĘPNOŚCI: p.wilczynska@muzeumgdansk.pl
ZAPLANUJ WIZYTĘ: https://muzeumgdansk.pl/wizyta-w-muzeum-gdanska/oddzialy/
OPIS DOSTĘPNOŚCI OBIEKTÓW: https://muzeumgdansk.pl/zaplanuj-wizyte/dostepnosc-oddzialow/
OSOBY Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU
Jeśli jesteś osobą z dysfunkcją słuchu, zanim odwiedzisz Muzeum Bursztynu, musisz wiedzieć, że nie ma w nim osoby tłumaczącej na polski język migowy (PJM).
Opisy eksponatów są dość trudne merytorycznie, napisane małą czcionką i wykonane w języku polskim – nie są przetłumaczone na PJM. Dodatkowo czytanie treści wystawy może utrudniać Ci ciemność. Prezentowane na wystawie filmy mają napisy.
Obiekt dysponuje pętlą indukcyjną, jednak zanim wybierzesz się do Muzeum, skontaktuj się z koordynatorką dostępności i dowiedz się, czy możliwe jest skorzystanie z tego narzędzia.
Muzeum jest wyposażone w Kartę komunikacji z osobami g/ Głuchymi i słabo słyszącymi, za pomocą której zadasz przeszkolonemu personelowi pytania związane z Twoją wizytą w obiekcie.
Uwaga: Osoby g/ Głuche mogą kontaktować się zdalnie z pomocą tłumacza online: https://tlumacz.migam.org/9AunEj0ibenynLfnh472%20 od poniedziałku do piątku, w godz. 08.00 – 16.00.
OSOBY Z DYSFUNKCJĄ RUCHU
Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością ruchu (np. poruszającą się przy pomocy balkonika, wózka lub o kulach) nie będziesz mieć większych problemów z poruszaniem się po Muzeum Bursztynu. Wejście i wyjście dla osób nie mogących korzystać ze schodów znajduje się na dziedzińcu Wielkiego Młyna, od strony ulicy Na Piaskach lub Skweru Heweliusza (jeśli poruszasz się przy pomocy wózka przy videodomofonie możesz potrzebować pomocy osoby trzeciej). Sugerujemy dojście od strony Skweru Heweliusza ze względu na lepszą nawierzchnię chodnika.
W obiekcie jest winda dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcją ruchu. Ciągi komunikacyjne w Muzeum na ogół pozwalają na swobodne manewrowanie wózkiem czy balkonikiem, choć niektóre gabloty stoją zbyt blisko filarów. Wnętrza placówki mają ciemną aranżację, co zdecydowanie utrudnia poruszanie się. Elementy konstrukcyjne budynku (filary) są słabo widoczne.
Dostęp do eksponatów i opisów jest niekiedy utrudniony ze względu na wysokie umieszczenie ich oraz efekt łuny świetlnej, a co za tym idzie – nieczytelność z poziomu wózka. Nieczytelne są również podpisy pod ekranami instalacji multimedialnej.
Męska toaleta na poziomie parteru nie spełnia standardów dostępności – nie powinna być oznaczona jako przystępna dla osób z niepełnosprawnością. Osobom z dysfunkcją ruchu zalecamy korzystanie z toalety oznaczonej jako damska.
W obiekcie możesz wypożyczyć sprzęt przeznaczony dla osób z trudnościami w poruszaniu się:
• wózki inwalidzkie – 3 szt.
• balkoniki (podpórki) – 3 szt.
• kule rehabilitacyjne – 3 szt.
Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością ruchu (np. poruszającą się za pomocą
wózka elektrycznego lub o kulach) nie będziesz mieć większych problemów z
poruszaniem się po Muzeum Bursztynu. Wejście i wyjście dla osób poruszających
się za pomocą wózków znajduje się na dziedzińcu na tyłach Wielkiego Młyna, od
strony ulicy Na Piaskach (jeśli poruszasz się przy pomocy wózka przy
videodomofonie będziesz potrzebował pomocy osoby trzeciej). W obiekcie jest
winda dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcją ruchu. Ciągi komunikacyjne w
Muzeum pozwalają na swobodne manewrowanie wózkiem. Dostęp do eksponatów
jest swobodny (choć na 2. piętrze są one umieszczone nieco zbyt wysoko), opisy są
czytelne. Poruszanie się utrudnia ciemność.
Jeśli jesteś opiekunem osoby/ dziecka z niepełnosprawnością intelektualną/ w
spektrum autyzmu przed wybraniem się do Muzeum Bursztynu, musisz wiedzieć, że
może to być dla Niej/ Niego przestrzeń trudna, którą często określają słowa:
ciemność, odblaski światła, błyszczące wnętrze, w którym trudno się skoncentrować.
W obiekcie nie ma pokoju wyciszeń i odpoczynku. Muzeum Bursztynu jest obiektem,
w którym na ogół jest dużo ludzi (zwłaszcza w sezonie).